Partnerzy:


Łucznictwo

Łucznictwo w Watykanie?

Watykan jest najmniejszym Państwem świata, zajmuje powierzchnię zaledwie 0,44 km2 i jest siedzibą papieża Kościoła Rzymskokatolickiego. Wie o tym prawie każdy, jednak nie wszyscy wiedzą, że za sprawą tego wyjątkowego miejsca, łucznictwo może po raz kolejny zapisać się na kartach historii.

Zacznijmy od początku, o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku ubiegają się Berlin, Boston, Rzym, a złożenie kandydatury rozważają jeszcze RPA, Maroko, Australia, Katar, Budapeszt, Paryż, Stambuł i Baku. Skupmy się jednak na stolicy Włoch, jeżeli Rzym zostanie organizatorem Olimpiady w 2024 roku istnieje spora szansa, że łucznictwo i reprezentujący tę dyscyplinę sportowcy zapiszą się na kartach historii. Stałoby się tak, ponieważ organizatorzy pragnęliby, aby na Placu Św. Piotra odbyły się zawody w tej dyscyplinie. Kolumnada wokół placu zapewniałaby ochronę przed wiatrem, a zawody mógłby z okien swej siedziby oglądać papież. Nie jest to tylko pobożne życzenie organizatorów, z Watykanu już napływają głosy, że papież prawdopodobnie wyrazi zgodę.

"Sądzę, że to bardzo dobry pomysł, który mógłby zaakceptować papież" - Kard. Jose Saraiva Martins

Łucznictwo na Placu Św. Piotra byłoby wyjątkowym wydarzeniem z wielu względów, byłoby to pierwsze w historii wydarzenie sportowe w Watykanie, a także pierwsze wydarzenie sportowe w miejscu tak bardzo związanym z religią, w dodatku zapewniłoby wspaniałe walory estetyczne, dzięki pięknej archtekturze.

"The Times" przypomina wypowiedź kardynała dla dziennika "Quotidiano Nazionale": "Kościół zawsze promował sport ze względu na jego zdrowe wartości"

Nam pozostaje liczyć na to, że to właśnie Rzym otrzyma prawo organizacji Igrzysk w 2024 roku nie tylko ze względu na to, że dyscyplina którą uprawiamy może stać się wyjątkową w kolejny sposób, mamy wielu utalentwoanych zawodników, którzy mogliby być w gronie sportowców, którzy po raz pierwszy wystąpili pod papieskim oknem. Za 9 lat o wyjazd na Igrzyska będzie mógł już walczyć jeden z najlepszych wśród naszych najmłodszych zawodników Krystian Jałowski. Równierz ci zawodnicy, którzy teraz stawiają pierwsze kroki w zmaganiach z seniorami, w 2024 roku mogą mieć szansę na start na Olimpiadzie, mowa tu np. o takich osobach jak Małgorzata Pietrzyk, czy Robert Kornafel. Należy także pamiętać o obecnych "liderach" naszego klubu, Anna Łęcka-Dobrowolska, Małgorzata Sobieraj, czy Jacek Kwaczyński, pod kątem rywalizacji sportowej będą już co prawda w dość zaawansowanym wieku, jednak ta miara nie dotyczy łucznictwa, w którym na wysokim poziomie można strzelać praktycznie do późnych lat starości, a udział w "Igrzyskach u papieża", byłby dla nich bez wątpienia wspaniałym ukoronowaniem pięknych karier sportowych.
K.Kośla

Źródło:
polskatimes.pl