Partnerzy:


Łucznictwo

Jacek Kwaczyński w gronie najpopularniejszych sportowców w Radomiu

Jacek Kwaczyński jest jednym z najwybitniejszych zawodników PTG „ Sokół” Radom. Jest nie tylko wybitnym sportowcem, ale również wspaniałym kolegą i wzorem do naśladowania. Oprócz niżej wymienionych osiągnięć sportowych, zdobył kilkadziesiąt medali rangi mistrzowskiej, w ten sposób pokazał młodym zawodnikom jak być prawdziwym sportowcem, nie tylko w chwilach triumfu ale również w dążeniu do upragnionego celu.

 

Jacek Kwaczyński urodził się 7 czerwca 1986 roku w Radomiu. Dzięki rodzicom Katarzynie  i Gustawowi zaczął trenować w klubie PTG Sokół Radom od 1996 roku kiedy zaprowadzili go na pierwszy trening. Jako młody zawodnik już zdobywał dyplomy na radomskich zawodach, jego pierwszym trenerem był świętej pamięci Józef Trześniewski. Po dwóch latach niestety nastąpiła przerwa w strzelaniu, lecz w 2000 roku kiedy zaczął naukę w szkole podstawowej nr 15 gdzie po zmianach w zarządzie klubu oraz zmianie trenera zaczął trenować dalej. Właśnie w tym roku zdobył z kolegami z klubu Mistrzostwo Polski Młodzików pod okiem trenera Zygmunta Pluty oraz nie można zapomnieć o działaczach klubu: świętej pamięci Panu Bujanowskim którybył odpowiedzialny za sprzęt łuczniczy i Marku Jasińskim który zajął się techniką łuczników.

Rok 2001 dla klubu przyniósł dosłownie „gruntowne” zmiany, prezesem został Krzysztof Czechowski, a trenerem została Renata Grunt. W tym samym roku Jacek zdobył jako debiutant w gronie juniorów młodszych srebrny medal w drużynie na Halowych Mistrzostwach Polski w Nowej Rudzie.

Dzięki nowej pani trener w 2002 roku na Halowych Mistrzostwach Polski Seniorów w drużynie zdobył brązowy medal. W tym samym roku na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Legnicy zdobył 7 medali z czego 5 złotych, bijąc rekord Polski na 70m. Jacek znalazł się w ścisłej kadrze narodowej i zakwalifikował się na Mistrzostwa Świata Juniorów Młodszych gdzie wywalczył znakomite 10 miejsce. To był naprawdę wielki sukces tak młodego zawodnika mającego zaledwie 16 lat.

W roku 2003 w Zamościu zdobył Halowe Mistrzostwo Polski Juniorów Młodszych oraz srebrny medal w drużynie.

W 2004 roku jako junior, startując w kategorii seniorskiej zdobył brązowy medal na Halowych Mistrzostwach Polski Seniorów w Legnicy, gdzie zdobył kwalifikację i wyjechał na Halowe Mistrzostwa Europy do Sassari na których drużyna męska znalazła się w 16. W drugiej połowie roku były następne medale: na Mistrzostwach Polski Juniorów w Pielgrzymce indywidualnie brązowy medal i drużynie srebro, na Mistrzostwach Polski Seniorów w Prudniku z kolegami z klubu zdobył V-ce Mistrzostwo Polski, na Mistrzostwach Świata Juniorów w Anglii- 5 miejsce w drużynie.  W tym roku również został wytypowany w plebiscycie do dziesiątki najpopularniejszych sportowców ziemi radomskiej.

Kolejny rok także zaliczmy do udanych zaczął się od zdobycia srebrnego medalu w drużynie na Halowych Mistrzostwach Polski Seniorów w Kołobrzegu.

W roku 2006 zdobył srebrny medal na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Zamościu.

Rok 2007 był udany pod względem Akademickich Mistrzostw Polski na których zdobył srebrny medal w drużynie.

W 2008 roku na Akademickich Mistrzostwach Polski zdobył złoty medal w drużynie i indywidualnie V-ce mistrzostwo Polski,  a także na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Żywcu został zespołowym Wicemistrzem Polski.

W kolejnym roku Jacek wraz z drużyną wywalczył srebrny medal na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Legnicy.

Kolejne większe osiągnięcia niestety pojawiły się dopiero w roku 2012 gdzie zdobył brązowy medal na30 m, orazw mikście na Mistrzostwach Polski Seniorów w Rzeszowie II V-ce Mistrzostwo Polski. W tym roku także obronił tytuł magistra na kierunku Ekonomia w Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych im. Fryderyka Skarbka w Warszawie.

Rok 2013 zaczął się od brązowego medalu w drużynie na Halowych Mistrzostwach Polski Seniorów w Milówce, oraz walka w ekstraklasie łuczniczej. Ten rok był nie tylko dobry pod względem sportowym ale także w życiu prywatnym, ożenił się z  Katarzyną Włodarczyk, która od wielu lat wspiera go w sportowych zmaganiach.

Następny rok był naprawdę wspaniały, wsparcie kochanej żony przyniosło dwa brązowe medale indywidualnie, jeden srebrny drużynowo, brązowy drużynowo a także brązowy w mikście na Mistrzostwach Polski Seniorów Open w Zamościu. Ale to nie koniec medali w tym roku także dwa medale brązowe jeden w mikście i drużynie na Mistrzostwach Polski Seniorów w Boguchwale. Rok 2014 był naprawdę dobry dla Jacka oprócz tego ze przywiózł siedem medali Mistrzostw Polski to został nominowany do Plebiscytu na najpopularniejszego sportowca ziemi radomskiej.

Na gali sportu w 2015 stanął na 10 miejscu, to dobry początek tego roku i niech ta nagroda będzie motywacją do ciężkiej pracy, aby ten rok był tak samo dobry a nawet lepszy od poprzedniego.